Bodrogi Gyula az otthonában gyógyul. Mint ismeretes, május végén az intenzív-osztályt is megjárta a 88 éves színészlegenda, ám az orvosoknak köszönhetően javul az állapota. Mikor a Mandiner megkereste, éppen keresztrejtvényt fejtett.
2022. július 26. 10:42
p
23
2
20
Mentés
„Évtizedes szokásom a keresztrejtvény-fejtés, mellette pedig régi filmeket, ismétléseket nézek a televízióban. Sokat sétálgatok, és már a szerepeimet is elővettem, készülök az őszi színházi évadra” – mondja Bodrogi Gyula, aki reméli, az egészségi állapota megengedi, hogy visszatérhessen a József Attila Színházba. Ő is megijedt, amikor még májusban rosszul lett, és azt is tudja, kinek köszönheti, hogy a gyógyulás útjára lépett:
„Dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, régi barátom, igazi csodát művelt. Neki köszönhetem, hogy javulok, meg a drága feleségemnek, Angélának, aki állandóan mellettem van.”
Bodrogi Gyula 1958-ban végzett a színművészeti főiskolán, 64 éve van a pályán, ami önmagában is különleges. Hát még az a szeretet, amely körbe veszi. Generációk nőttek fel úgy, hogy Bodrogi ott van a televízióban. Száznál is több filmben szerepelt, a Hattyúdaltól a Lindáig, a hangja pedig mindenkit elvarázsolt. Ő adta például Süsünek, az egyfejű sárkánynak is a hangját, amiért imádták a gyerekek. Még korábban azt mondta a Mandinernek, hogy Süsü valóban hozzá nőtt, de a nyolcvanas-kilencvenes években sokan úgy kértek tőle autogramot, hogy ő Linda papája.
Bodrogi Gyula otthon lábadozik és reméli, ősszel ismét színpadra léphet. Fotó: Mandiner-archív / Ficsor Márton
Örömmel meséli, hogy mikor elhagyhatta a kórházat, a többi beteg megtapsolta. A kérdésre, hogy minek köszönheti, hogy ennyire kedvelik az emberek, szerényen válaszolt: „Nem tudom az okát, de elraktározom magamban ezeket a jó érzéseket” – folytatja a Kossuth-díjas legenda, aki szerint 88 évesen már nincs sok mindenre biztosíték az ember életében, de reméli, hogy a nyári szünet után ott folytathatja, ahol abbahagyta, a színpadon, bár ő is látja, egyre kevesebb korábbi játszótársa él: „Nagyon nehéz, nem is lehet elfogadni, hogy a magyar színjátszás olyan alakjai hiányoznak, mint Sinkovits Imre, Darvas Iván, Sztankay István, Páger Antal, Agárdy Gábor vagy éppen Gobbi Hilda és Psota Irén” – mondta ezzel kapcsolatban korábban a Mandinernek.
A Kossuth-díjas színész szerint ott fent, előre leosztják a „szerepeket”, s úgy tűnik, neki hosszú életet írt elő a Teremtő.
Bodrogi Gyula zárásként egy kéréssel fordult a Mandinerhez: „Amikor kórházba kerültem, sok aggasztó, vészjósló hír jelent meg velem kapcsolatban. Akkor most írja meg, hogy jól vagyok!”
A Kossuth-díjas színész karácsony előtt szenvedett balesetet, amely után megműtötték. Bár a teljes felépülés hosszabb időt vesz igénybe, Bodrogi Gyula már a visszatérését tervezi.
Mindjárt itt a karácsony, és ez a legnagyobb vágyam: legyen békesség, jó lenne az egész világban, de legalább itt, Magyarországon; olyan szép ország a miénk, és olyan sok benne a tehetség, erre kellene inkább koncentrálni a sok energiapazarló küzdelem helyett – mondja az idén kilencvenéves Bodrogi Gyula. Ünnepi beszélgetés a bokszmeccsekről, a siker kiszámíthatatlanságáról és az örökre velünk maradó csodákról.
Ma került a mozikba a Ma este gyilkolunk. Az új magyar krimivígjátékon nem röhögjük halálra magunkat, még kevésbé rágjuk le a körmünket izgalmunkban, de mindenképpen megható együtt, egy produkcióban látni az abszolút főszereplő Kern András mellett többek között Bodrogi Gyulát, Bálint Andrást, Takács Katalint és Bánsági Ildikót.
Fura ember, az biztos. Egy kommunista színész, aki leszerelteti a veres csillagot a kilátóról, aztán Gyurcsány és sleppje mellett kampányol, de a kormányhoz közel álló Merkelyvel kezelteti magát.
"Budapest - Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára tette közkinccsé azt a 1989 májusi titkos jelentést, amely alapján Bodrogi Gyula (85) szereltette le a vörös csillagot a János-hegy tetején álló Erzsébet-kilátóról.
„A bontási megbízást Bodrogi Gyula, a Vidám Színpad vezetője adta azzal az indokkal, hogy a kilátót eredetileg Erzsébet királyné emlékére emelték és az ő szobra állt a kilátó tetején; ezt az eredeti állapotot kívánják visszaállítani, hogy a nyugati turisták ne a vörös csillagot lássák, hanem a szobrot” – olvasható a jelentésben, amelyet a BRFK állambiztonsági szerve a III/III-as ügyosztályra küldött.
– Ez így helytálló, de nem a rendszer ellen harcoltam, az már amúgy is az utolsókat rúgta abban az időben, csupán tetszetősre akartam formálni egy épületet, amelyet kezelésbe kaptunk. Az a nagy vörös csillag marha ronda volt, és 89-re már a rozsda is megette – válaszolta megkeresésünkre a Kossuth- és Jászai Mari-díjas művész, aki 1982 és 2001 között volt a Vidám Színpad művészeti igazgatója.
– A felújítást követően kávézót nyitottunk és gyerekműsorokat is csináltunk. Mellesleg az ügyintézés során csak a kilátó bruttó magasságának változását kellett bejelenteni, és a rendőrséget is értesítettem, hogy a munkálatok miatt ott teherautó-forgalom várható."
Egy kis szösszenet a "színészlegendáról".
Alföldi Robertának volt egy műsora - ifjú l(eg)ény volt még - és ismert színészeket interjúvolt meg.
Bodroginak is öles nyelvcsapásokkal tette fel a kérdéseit, az egyik így szólt:
- Mondd, te milyen színésznek tartod magad?
Hosszas tűnődés után jött a válasz:
- Hááát .... én mindenekelőtt kommunista színész vagyok.
ENNYI.